Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
WatchWarszawa Koło, ul. Deotymy 41
Start AKTUALNOŚCI Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Email Drukuj PDF

W najbliższą niedzielę 20 maja 2018 obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Trwa nowenna do Ducha Świętego - odprawiana w trakcie nabożeństw majowych.

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.
Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa tej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego.

Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.

Za pobożne i publiczne odmówienie całego hymnu: "O Stworzycielu Duchu, przyjdź..." w dniu Uroczystości można dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.

Poprawiony ( środa, 04 lipca 2018 )  

Użytkownicy on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 66 gości