Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
LockWarszawa  Koło, ul. Deotymy 41
Start

Maj miesiącem Maryi

Email Drukuj PDF

mb

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej.
Zapraszamy na nabożeństwa majowe w naszej parafii odprawiane w dni powszednie i niedziele bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.00.

 

Maj miesiącem Maryi

W tym najpiękniejszym miesiącu w roku, kiedy zachwyca nas bujna zieleń i kwitnące drzewa, gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i figurkach przydrożnych. Wiadomo wszak nie od dzisiaj: Matka Boża Majowa to odwieczna Polski Królowa!Głównym elementem nabożeństw majowych jest Litania Loretańska. Powstała ona prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loretto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju Mariologii. W Polsce jest o jedno wezwanie więcej. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono w 1923 r. wezwanie „Królowo Polskiej  Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na "Królowo Polski".

Szczególnym akordem nabożeństwa majowego jest antyfona „Pod Twoją obronę, wielkie błaganie ziemskiego ludu do Maryi, modlitwa ziemskich tułaczy, pokrzepiająca i dodająca otuchy w chwilach trwogi, rzucająca na kolana nawet obojętnych religijnie. Od wielu lat, wchodząc do naszego kościoła, kierujemy kroki do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie słowa z tejże modlitwy, umieszczone w obramowaniu obrazu, niejednokrotnie cisną się nam na usta, kiedy klęcząc przed wizerunkiem Matki Bożej zwracamy się do Niej z ufnością, jako do naszej Matki. Adorując Pana Jezusa w wystawionym w kaplicy Przenajświętszym Sakramencie trwamy w Nim przez Maryję,
a słowami z Apelu Jasnogórskiego, codziennie kierowanego ku Częstochowie zapewniamy: „Jestem, pamiętam, czuwam”

Składajmy cześć Maryi w majowe wieczory. Niech w naszych sercach znajdzie się chwila wewnętrznej ciszy, pragnienie serca, by swe myśli wznieść do Bogurodzicy. W Jej bowiem rękach Bóg złożył wszystkie skarby swych łask, które Ona hojnie rozdaje nam - swym ziemskim dzieciom."Nigdym Ja Ciebie ludu nie rzuciła, nigdym Ci mego nie odjęła lica, Jam po dawnemu moc Twoja i siła - Bogurodzica."(M. Konopnicka)

Poprawiony ( wtorek, 04 maja 2021 )  

Użytkownicy on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości